Plugins - Google Analytics Dashboard for WP by ExactMetrics (formerly GADWP) - S - en to fr translation catalogue (869 entries)

en: %1$s: %2$s
fr: %1$s : %2$s

en: %s Addon
fr: %s module

en: %s can't be empty.
fr: %s ne peut être vide.

en: %s results
fr: %s résultats

en: &#197;land Islands
fr: Aland Islands

en: (And Crush Your Competition?)
fr: (et écraser votre concurrence ? )

en: (Updates automatically)
fr: (mettre à jour automatiquement)

en: ... and more:
fr: … et plus encore :

en: A pageview is defined as a view of a page on your site that is being tracked by the Analytics tracking code. Each refresh of a page is also a new pageview.
fr: Une page vue est définie comme une vue d’une page de votre site suivie par le code de suivi Analytics. Chaque actualisation d’une page est également une nouvelle page vue.

en: A session is the browsing session of a single user to your site.
fr: Une session est la session de navigation d’un seul utilisateur sur votre site.

en: AMP Support
fr: Support AMP

en: About Us
fr: À propos de nous

en: About Us:
fr: À propos de nous :

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Activate
fr: Activer

en: Activating...
fr: Activation…

en: Active
fr: Actif

en: Active Profile
fr: Profil actif

en: Active profile
fr: Profil actif

en: Add domain
fr: Ajouter un domaine

en: Add your license
fr: Ajoutez votre license

en: Additional Information
fr: Information complémentaire

en: Addon Activated
fr: Extension activée

en: Addons
fr: Modules

en: Addons:
fr: Modules complémentaires :

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced Reports
fr: Rapports avancés

en: Advanced Tracking
fr: Suivi avancé

en: Affiliate Links
fr: Liens affiliés

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: Allow usage tracking
fr: Autoriser le suivi de l'utilisation

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Analytics
fr: Statistiques

en: Analyze
fr: Analyser

en: Andorra
fr: Andorre

en: Anonymize IP Addresses
fr: Rendre anonyme les adresses IP

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua et Barbade

en: Archives: %s
fr: Archives : %s

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: At least one
fr: Au moins un

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Authenticate now
fr: S’authentifier maintenant

en: Authenticating
fr: Authentification

en: Author Tracking
fr: Suivi des auteurs

en: Author: %s
fr: Auteur : %s

en: Automatic Updates
fr: Mises à jour automatiques

en: Automatic updates are disabled
fr: Les mises à jour automatiques sont désactivées

en: Available in PRO version
fr: Disponible dans la version PRO

en: Avg. Duration
fr: Durée moyenne

en: Avg. Session Duration
fr: Durée moyenne de la session

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Barbados
fr: Barbades

en: Basic Widget
fr: Widget de base

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Belize
fr: Bélize

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Better Reporting
fr: Meilleur rapport

en: Better Support
fr: Meilleur soutien

en: Better Tracking
fr: Meilleur suivi

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
fr: Bonaire, Saint-Eustache et Saba

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bounce Rate
fr: Taux de rebondissement

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Brazil
fr: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l’Océan indien

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Business Website
fr: Site Internet

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Campaign Content
fr: Contenu de la campagne

en: Campaign Medium
fr: Medium de la Campagne

en: Campaign Name
fr: Nom de la Campagne

en: Campaign Source
fr: Source de la campagne

en: Campaign Source %s
fr: Source de la campagne %s

en: Campaign Term
fr: Terme de la Campagne

en: Can connect to ExactMetrics.com correctly
fr: Peut se connecter à ExactMetrics.com correctement

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot authenticate. Please re-authenticate.
fr: Impossible de s’authentifier. Veuillez vous authentifier à nouveau.

en: Cannot deauthenticate. You are not currently authed.
fr: Impossible de se désauthentifier. Vous n’êtes pas actuellement autorisé.

en: Cannot network authenticate. Please re-authenticate on the network settings panel.
fr: Impossible d’authentifier le réseau. S’il vous plaît ré-authentifier sur le panneau Paramètres réseau.

en: Cannot re-authenticate the network. Please authenticate on the network settings panel.
fr: Impossible de ré-authentifier le réseau. Veuillez vous authentifier sur le panneau Paramètres réseau.

en: Cannot re-authenticate. Please authenticate.
fr: Impossible de se réauthentifier. Merci de vous authentifier.

en: Cannot verify. Please authenticate.
fr: Impossible de vérifier. Merci de vous authentifier.

en: Cape Verde
fr: Cap Vert

en: Category: %s
fr: Catégorie : %s

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République Centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Character Count
fr: Nombre de caractères

en: Cheatin&#8217; huh?
fr: Alors on triche ?

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Choose file
fr: Choisir un fichier

en: Christmas Island
fr: Ile de Noël

en: Classic mode
fr: Mode classique

en: Click here to Upgrade
fr: Cliquez ici pour mettre à niveau

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comoros
fr: Les Comores

en: Congo, Democratic People's Republic
fr: Congo, Democratic People’s Republic

en: Congo, Republic of
fr: République du Congo

en: Connect ExactMetrics
fr: Connecter ExactMetrics

en: Connection Information
fr: Information concernant la carte de crédit

en: Connection Type
fr: Type de connexion

en: Continue
fr: Continuer

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Copy to Clipboard
fr: Copie dans le presse-papiers

en: Cote d'Ivoire
fr: Côte d’Ivoire

en: Could not deauthenticate.
fr: Dé-authentification impossible.

en: Could not verify.
fr: Impossible de vérifier.

en: Cross Domain Tracking
fr: Suivi inter-domaines

en: Cura&Ccedil;ao
fr: Curaçao

en: Current Score
fr: Score actuel

en: Custom Dimensions
fr: Dimensions personnalisées

en: Custom code
fr: Code personnalisé

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czechia
fr: République Tchèque

en: Dashboard Widget
fr: Widget de tableau de bord

en: Day: %s
fr: Jour : %s

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Deactivating...
fr: Désactivation…

en: Deauthenticating
fr: Déautordation

en: Demographics
fr: Données démographiques

en: Denmark
fr: Danemark

en: Desktop
fr: Ordinateur de bureau

en: Device Breakdown
fr: Panne de l’appareil

en: Disconnect ExactMetrics
fr: Déconnecter ExactMetrics

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Dismiss this notice
fr: Ignorer cet avertissement

en: Displays Google Analytics Reports and Real-Time Statistics in your Dashboard. Automatically inserts the tracking code in every page of your website.
fr: Cette extension affiche les rapports Google Analytics et les statistiques en temps réel dans le tableau de bord de WordPress. Elle insère automatiquement le code de suivi dans chaque page de votre site.

en: Domain (example: %s)
fr: Domaine (exemple : %s)

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République Dominicaine

en: EU Compliance
fr: Conformité UE

en: EU Compliance Addon
fr: Module de conformité de l’UE

en: East Timor
fr: Timor oriental

en: Ecommerce
fr: E-commerce

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Egypt
fr: Égypte

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Enable Demographics and Interests Reports for Remarketing and Advertising
fr: Activer les rapports démographiques et d’intérêts pour le remarketing et la publicité

en: Enable Enhanced Link Attribution
fr: Activer l’attribution améliorée des liens

en: Enhanced Link Attribution
fr: Améliorer les liens d’attributions

en: Enter the paid keyword
fr: Entrez le mot clé payant

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Erythrée

en: Error
fr: Erreur

en: Error message: %s
fr: Message d’erreur : %s

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Events Tracking
fr: Suivi des événements

en: ExactMetrics AMP
fr: AMP ExactMetrics

en: ExactMetrics Addons
fr: Modules ExactMetrics

en: ExactMetrics Authentication
fr: Authentification ExactMetrics

en: ExactMetrics Automatic Updates
fr: Mises à jour automatiques ExactMetrics

en: ExactMetrics Connection
fr: Connexion ExactMetrics

en: ExactMetrics Knowledge Base
fr: Base de connaissances ExactMetrics

en: ExactMetrics eCommerce
fr: E-commerce ExactMetrics

en: Example: %s
fr: Exemple : %s

en: Examples: %s
fr: Exemples : %s

en: Exit Setup
fr: Quitter l’installation

en: Export
fr: Exporter

en: Export Settings
fr: Réglages d’exportation

en: FTP Password
fr: Mot de passe FTP

en: FTP Username
fr: Nom d’utilisateur FTP

en: Falkland Islands
fr: Îles Falkland

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Fiji
fr: Fidji

en: File Downloads
fr: Téléchargements

en: File imported
fr: Fichier importé

en: Finland
fr: Finlande

en: Force Deauthenticate
fr: Forcer la désauthentification

en: Form Tracking
fr: Suivi du formulaire

en: Forms
fr: Formulaires

en: Forms Report
fr: Rapport sur les formulaires

en: Forms Tracking
fr: Suivi des formulaires

en: French Guiana
fr: Guyane Française

en: French Polynesia
fr: Polynésie Française

en: French Southern Territories
fr: Terres Australes Françaises

en: GDPR Guide
fr: Guide RGPD

en: Gambia
fr: Gambie

en: General
fr: Général

en: General Reports:
fr: Rapports généraux :

en: General:
fr: Général :

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Get ExactMetrics Pro
fr: Obtenez ExactMetrics PRO

en: Getting Started
fr: Premiers pas

en: Give Feedback
fr: Donnez votre avis

en: Go Back To Reports
fr: Retour aux rapports

en: Go back
fr: Retour

en: Go to License Settings
fr: Aller aux réglages de licence

en: Go to the Analytics Dashboard
fr: Aller au tableau de bord des statistiques

en: Goal:
fr: Objectif :

en: Good
fr: Bon

en: Google Analytics Dashboard for WP (GADWP)
fr: Tableau de bord Google Analytics pour WP (GADWP)

en: Google Authentication
fr: Authentification Google

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guatemala
fr: Guatémala

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: Guides and Documentation:
fr: Guides et documentation :

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Guyana
fr: Guyane

en: Haiti
fr: Haïti

en: Headline Type
fr: Type de titre

en: Heard and McDonald Islands
fr: Îles McDonald et Heard

en: Help Us Improve
fr: Aidez-nous à nous améliorer

en: Here's what you get:
fr: Ici voila ce que vous obtenez :

en: Hide Announcements
fr: Masquer les annonces

en: Hides plugin announcements and update details. This includes critical notices we use to inform about deprecations and important required configuration changes.
fr: Masque les annonces de l’extension et les détails de la mise à jour. Cela inclut les avis critiques que nous utilisons pour informer sur les dépréciations et les modifications de configuration importantes requises.

en: Holy See (City Vatican State)
fr: Saint-Siège (ville Etat du Vatican)

en: Hostname
fr: Nom d’hôte

en: How-To
fr: Comment

en: Hungary
fr: Hongrie

en: I
fr: je

en: I already did
fr: Je l’ai déjà fait

en: I couldn't get the plugin to work
fr: Je ne peux pas faire fonctionner l’extension

en: I no longer need the plugin
fr: Je n’ai plus besoin de l’extension

en: I'm switching to a different plugin
fr: Je compte utiliser une autre extension

en: Iceland
fr: Islande

en: If you have a moment, please share why you are deactivating %s:
fr: Si vous avez un moment, merci de partager pourquoi vous désactivez %s :

en: If you have any questions, don't hesitate to reach out. We're here to help.
fr: Si vous avez des questions, n’hésitez pas à nous contacter. Nous sommes là pour vous aider.

en: Import
fr: Importer

en: Import Export
fr: Importer Exporter

en: Import Settings
fr: Réglages d’importation

en: Import/Export
fr: Import/export

en: Improper API request.
fr: Requête d’API incorrecte.

en: In no time at all, and after just a few clicks, you'll have setup the most powerful Google Analytics tracking available for WordPress. It's easy to double your traffic and sales when you know exactly how people find and use your website. Let's get started!.
fr: En quelques minutes, avec quelques clics, vous aurez la solution de suivi Google Analytics la plus puissante disponible sous WordPress. Il est facile de doubler votre trafic et vos ventes lorsque vous savez exactement comment les gens trouvent et utilisent votre site. Commençons !

en: Inactive
fr: Inactif

en: Included
fr: Inclus

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Install
fr: Installer

en: Install Updates Automatically
fr: Installer automatiquement les mises à jour

en: Installing Addon
fr: Installation de module

en: Installing...
fr: Installation…

en: Invalid UA code
fr: Code UA non valide

en: Invalid date range.
fr: Plage de dates non valide.

en: Ireland
fr: Irlande

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Israel
fr: Israël

en: It's a temporary deactivation
fr: C’est une désactivation temporaire

en: Italy
fr: Italie

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Join Our Community
fr: Joignez-vous à notre communauté

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Julie Dupuis - Faraway Land Travel
fr: Julie Dupuis - Voyage terrestre lointain

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Label (example: %s)
fr: Libellé (exemple : %s)

en: Lao People's Democratic Republic
fr: République démocratique populaire du Laos

en: Last %s days
fr: %s derniers jours

en: Last 30 days
fr: 30 derniers jours

en: Last 7 days
fr: 7 derniers jours

en: Last Month
fr: Mois dernier

en: Last Week
fr: Semaine dernière

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Launch the wizard!
fr: Lancer l’assistant !

en: Learn More
fr: En apprendre plus

en: Learn more about updating PHP
fr: En savoir plus sur la mise à jour de PHP

en: Learn more about updating WordPress
fr: En savoir plus sur la mise à jour de WordPress

en: Lebanon
fr: Liban

en: Liberia
fr: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
fr: Émirats arabes unis

en: License Key
fr: Clé de Licence

en: Limited Support
fr: Support limité

en: Link Attribution
fr: Attribution de lien

en: List
fr: Liste

en: Lite vs Pro
fr: Gratuit vs PRO

en: Lithuania
fr: Lithuanie

en: Loading Settings
fr: Chargement des réglages

en: Loading new report data
fr: Chargement de nouvelles données de rapport

en: Loading settings
fr: Chargement des réglages

en: Macau
fr: Macao

en: Macedonia (FYROM)
fr: Macédoine

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Manually enter your UA code
fr: Saisissez manuellement votre code UA

en: Many WordPress "1-page" style themes rely on anchor tags for navigation to show virtual pages. The problem is that to Google Analytics, these are all just a single page, and it makes it hard to get meaningful statistics about pages viewed. This feature allows proper tracking in those themes.
fr: De nombreux thèmes WordPress « one-page » utilisent les ancres de navigation pour montrer des pages virtuelles. Le problème est qu’aux yeux de Google Analytics, cela ne représente qu’une seule et même page, ce qui fausse les statistiques. Cette fonctionnalité permet un suivi correct avec ces thèmes.

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Île Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Missing plugin name.
fr: Nom d’extension manquant.

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Month: %s
fr: Mois : %s

en: Morocco
fr: Maroc

en: Namibia
fr: Namibie

en: Negative
fr: Négative

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: Network Active
fr: Activé sur le réseau

en: Network Settings
fr: Réglages du réseau

en: Network Settings:
fr: Réglages réseau :

en: Neutral
fr: Neutre

en: New
fr: Nouveauté

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: New Score
fr: Nouveau score

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: New vs. Returning Visitors
fr: Nouveaux visiteurs vs visiteurs actuels

en: Nigeria
fr: Nigéria

en: No change
fr: Pas de changement

en: No data found
fr: Aucune donnée trouvée

en: No file chosen
fr: Aucun fichier choisi

en: No options available
fr: Aucune option disponible

en: No thanks
fr: Non merci

en: No, cancel!
fr: Non, annuler !

en: Nope, maybe later
fr: Non, peut-être plus tard

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: North Korea
fr: Corée du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Not Available
fr: Non disponible

en: Not Enough Words
fr: Pas assez de mots

en: Not Installed
fr: Non installée

en: Not Really
fr: Pas vraiment

en: Not running function
fr: Non exécution de la fonction en cours

en: Note: The site owner has disabled Google Analytics tracking for your user role.
fr: Remarque : le propriétaire du site a désactivé le suivi Google Analytics pour votre rôle d’utilisateur.

en: Ok
fr: OK

en: Ok, you deserve it
fr: Ok, vous le méritez

en: Oman
fr: Territoires d’Oman

en: Once Weekly
fr: Une fois par semaine

en: Ooops! It Appears JavaScript Didn’t Load
fr: Oups ! Il semble que JavaScript ne soit pas chargé

en: Other
fr: Autre

en: Overview
fr: Vue d’ensemble

en: Overview Report
fr: Rapport global

en: Pageviews
fr: Pages vues

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Paste your license key here
fr: Collez votre clé de licence ici

en: Perfect
fr: Parfait

en: Permissions
fr: Droits

en: Peru
fr: Pérou

en: Pitcairn Island
fr: Îles Pitcairn

en: Please %1$sauthenticate %2$swith Google Analytics to allow the plugin to fetch data.
fr: Veuillez vous %1$sauthentifier%2$s avec Google Analytics pour permettre à l’extension de collecter des données.

en: Please %1$senable the dashboard%2$s to see report data.
fr: Veuillez %1$sd’activer le tableau de bord%2$s pour voir les données des rapports.

en: Please ask your webmaster to enable this addon.
fr: Veuillez contacter votre webmaster pour activer ce module.

en: Please select an option
fr: Choisir une option

en: Please share the reason
fr: Veuillez nous donner la raison

en: Please share which plugin
fr: Veuillez indiquer quelle extension

en: Please try again.
fr: Veuillez réessayer.

en: Please upload a file to import
fr: Téléversez un fichier à importer

en: Please upload a valid .json file
fr: Téléversez un fichier .json valide

en: Please wait
fr: Veuillez patienter

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter…

en: Plugin installed & activated.
fr: Extension installée et activée.

en: Poland
fr: Pologne

en: Previous Scores
fr: Scores précédents

en: Priority Support
fr: Support prioritaire

en: Pro Plan
fr: Plan Pro

en: Pro version is already installed.
fr: La version PRO est déjà installée.

en: Proceed
fr: Continuer

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Quick Feedback
fr: Commentaire rapide

en: Read Documentation
fr: Lire la documentation

en: Ready to Get Analytics Super-Powers?
fr: Prêt à acquérir des super-pouvoirs d’analyse ?

en: Real Time
fr: Temps réel

en: Real Time Report
fr: Rapport en temps réel

en: Real-Time
fr: Temps réel

en: Real-Time Report
fr: Rapport en temps réel

en: Reason: The API was unreachable because no external hosts are allowed on this site.
fr: Raison : l’API était inaccessible car aucun hôte externe n’est autorisé sur ce site.

en: Recommended Addons
fr: Modules recommandés

en: Recommended Plugin: %s
fr: Extensions recommandées : %s

en: Recommended Settings
fr: Réglages recommandés

en: Redirecting
fr: Redirection

en: Refresh Addons
fr: Actualiser les modules

en: Refreshing Addons
fr: Actualisation des modules

en: Relaunch Setup Wizard
fr: Relancer l’assistant de configuration

en: Remove row
fr: Supprimer la ligne

en: Report Unavailable
fr: Rapport indisponible

en: Reports
fr: Rapports

en: Reset to default
fr: Rétablir par défaut

en: Resolve This Issue
fr: Résoudre ce problème

en: Return to Dashboard
fr: Revenir au tableau de bord

en: Returning
fr: Existant

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russian Federation
fr: Fédération de Russie

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: Saint Barth&eacute;lemy
fr: Saint Barthélemy

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint Pierre et Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: San Marino
fr: San Marin

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save and Continue
fr: Sauvegarder et continuer

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Saving Changes...
fr: Enregistrement des modifications…

en: Saving UA code...
fr: Enregistrement du code UA…

en: Scroll Tracking
fr: Suivi de défilement

en: Search Addons
fr: Rechercher des modules

en: Search Console
fr: Console de recherche

en: See All Features
fr: Voir toutes les fonctionnalités

en: See All Reports
fr: Voir tous les rapports

en: See How Many Sessions are Needed for a Purchase
fr: Voir combien de sessions sont nécessaires pour un achat

en: See Quick Links
fr: Voir les liens rapides

en: See Your Traffic Demographics
fr: Voir vos données démographiques sur le trafic

en: See all features
fr: Voir toutes les fonctionnalités

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Sent from %s
fr: Envoyé depuis %s

en: Serbia
fr: Serbie

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings Updated
fr: Réglages des mises à jour

en: Settings successfully updated!
fr: Les réglages ont bien été mis à jour !

en: Setup Website Analytics
fr: Configurer l’analyse de site Web

en: Setup Wizard
fr: Assistant de configuration

en: Show
fr: Afficher

en: Show in full-width mode
fr: Afficher en mode pleine largeur

en: Sierra Leone
fr: Sierra Léone

en: Singapore
fr: Singapour

en: Skip
fr: Passer

en: Skip %s Deactivate
fr: Ignorer %s et désactiver

en: Skip this Step
fr: Ignorer cette étape

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: Sorry, but your version of WordPress does not meet MonsterInsight's required version of %1$s3.8%2$s to run properly. The plugin not been activated. %3$sClick here to return to the Dashboard%4$s.
fr: Désolé mais votre version de WordPress n’est pas suffisante pour que MonsterInsights fonctionne normalement, il faut qu’elle soit supérieure à %1$s3.8%2$s. L’extension n’a pas été activée. %3$sCliquez ici pour retourner au tableau de bord%4$s.

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Georgia
fr: Île de Géorgie du Sud

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: South Sudan
fr: Soudan du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Standard Reports
fr: Rapports standard

en: Standard Tracking
fr: Suivi standard

en: Status: %s
fr: État : %s

en: Step %1$s of %2$s
fr: Étape %1$s sur %2$s

en: Submit %s Deactivate
fr: Envoyer %s Désactiver

en: Subscribe
fr: S’inscrire

en: Success!
fr: Réussi !

en: Successfully deauthenticated.
fr: Désautihentification réussie.

en: Successfully force deauthenticated.
fr: Désautihentification forcée réussie.

en: Successfully verified.
fr: Vérifié avec succès.

en: Sudan
fr: Soudan

en: Suggest a Feature
fr: Suggérer une fonctionnalité

en: Support
fr: Assistance

en: Support & Docs
fr: Documentation et support

en: Suriname
fr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
fr: Svalbard et Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syrian Arab Republic
fr: République arabe syrienne

en: Tablet
fr: Tablette

en: Tag: %s
fr: Étiquette : %s

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: That’s awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
fr: C’est génial ! Pourriez-vous me rendre un GRAND service et lui attribuer une note 5 étoiles sur WordPress pour nous aider à faire passer le message et à renforcer notre motivation ?

en: The API returned a <strong>%s</strong> response
fr: L’API a retourné une réponse <strong>%s</strong>

en: The API was unreachable.
fr: L’API était inaccessible.

en: The ExactMetrics Team
fr: L’équipe ExactMetrics

en: The Google oAuth authentication needs to be re-authenticated to view data.
fr: L’authentification Google oAuth doit être relancée pour voir les données.

en: The dashboard is disabled.
fr: Le tableau de bord est désactivé.

en: The firewall of your server is blocking outbound calls. Please contact your hosting provider to fix this issue.
fr: Le pare-feu de votre serveur bloque les appels sortants. S’il vous plaît contacter votre fournisseur d’hébergement pour résoudre ce problème.

en: There was an error installing the addon. Please try again.
fr: Il y a eu une erreur lors de l’installation du module complémentaire. Veuillez réessayer.

en: There was an issue retrieving the addons for this site. Please click on the button below the refresh the addons data.
fr: Il y a eu un problème pour récupérer les modules complémentaires de ce site. Veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous pour rafraîchir les données.

en: This graph shows what percent of your user sessions come from new versus repeat visitors.
fr: Ce graphique montre le pourcentage de vos sessions utilisateur provenant de nouveaux visiteurs par rapport aux visiteurs réguliers.

en: This graph shows what percent of your visitor sessions are done using a traditional computer or laptop, tablet or mobile device to view your site.
fr: Ce graphique indique le pourcentage de vos sessions de visite effectuées à l’aide d’un ordinateur traditionnel, d’un ordinateur portable, d’une tablette ou d’un appareil mobile pour afficher votre site.

en: This list shows the most viewed posts and pages on your website.
fr: Cette liste répertorie les publications et les pages les plus consultées de votre site Web.

en: This list shows the top countries your website visitors are from.
fr: Cette liste répertorie les principaux pays d’où proviennent les visiteurs de votre site Web.

en: This password will not be stored on the server.
fr: Ce mot de passe ne sera pas stocké sur le serveur.

en: Time to Purchase
fr: Temps d’achat

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Too Long
fr: Trop long

en: Too Many Words
fr: Trop peu de mots

en: Too Short
fr: Trop court

en: Tools
fr: Outils

en: Tools:
fr: Outils :

en: Top 10 Countries
fr: Top 10 des pays

en: Top 10 Referrals
fr: Top 10 des référents

en: Top Conversion Sources
fr: Principales sources de conversion

en: Top Download Links
fr: Top Liens de téléchargement

en: Top Exit Pages
fr: Top des pages de sortie

en: Top Outbound Links
fr: Top des liens sortants

en: Top Products
fr: Meilleurs Produits

en: Total duration of all sessions (in seconds) / number of sessions.
fr: Durée totale de toutes les sessions (en secondes) par nombre de sessions.

en: Tracking Mode
fr: Méthode de suivi

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Try New Headline
fr: Essayer un nouveau titre

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turks-et-Caïcos

en: Tuvalu
fr: Tuvalou

en: URL Builder
fr: Générateur d’URL

en: URL to use
fr: URL à utiliser

en: US Minor Outlying Islands
fr: Îles Mineures éloignées des États-Unis

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Unique %s Pageviews
fr: Unique %s Pages vues

en: United Arab Emirates
fr: Émirats Arabes Unis

en: United Kingdom
fr: Royaume Uni

en: United States
fr: États Unis

en: Universal Tracking
fr: Suivi universel

en: Unknown Country
fr: Pays inconnu

en: Unknown report. Try refreshing and retrying. Contact support if this issue persists.
fr: Rapport inconnu. Essayez d’actualiser et de réessayer. Contactez le support si ce problème persiste.

en: Unlock Form Tracking
fr: Débloquer le suivi des formulaires

en: Update Settings
fr: Mettre à jour réglages

en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

en: Upgrade Now
fr: Mise à niveau

en: Upgrade to
fr: Mettre à niveau vers

en: Upgrade to ExactMetrics Pro
fr: Mettre à niveau vers ExactMetrics PRO

en: Upgrade to ExactMetrics Pro Now
fr: Mettre à niveau vers ExactMetrics PRO maintenant

en: Upgrade to PRO
fr: Débloquer en PRO

en: Upgrade to Pro
fr: Passez à la version Pro

en: Uploading file...
fr: Téléchargement du fichier….

en: Usage Tracking
fr: Suivi d’utilisation

en: Use the filepicker below to select the settings export file from another site.
fr: Utilisez le fichier ci-dessous pour sélectionner le fichier d’exportation des paramètres à partir d’un autre site.

en: Used on over 3,000,000 websites!
fr: Utilisé sur plus de 3 000 000 sites Web !

en: Users that have at least one of these roles will not be tracked into Google Analytics.
fr: Les utilisateurs qui au moins un de ces rôles ne seront pas suivis dans Google Analytics.

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Venezuela
fr: Vénézuela

en: Verify
fr: Vérifier

en: Verify Credentials
fr: Vérifier les informations d’identification

en: Verify auth key not passed
fr: Vérifiez que la clé d’authentification n’est pas transmise

en: Verifying Credentials
fr: Vérification des informations d’identification

en: View 2020 Year in Review report!
fr: Voir le rapport de l’année 2020 en revue !

en: View Addons
fr: Afficher les modules complémentaires

en: View All Referral Sources
fr: Afficher toutes les sources référentes

en: View All Reports %s
fr: Afficher tous les rapports %s

en: View Countries Report
fr: Voir le rapport sur les pays

en: View Reports
fr: Voir les rapports

en: View supported browsers
fr: Afficher les navigateurs pris en charge

en: Virgin Islands (USA)
fr: Îles Vierges (USA)

en: Visit addons page
fr: Visitez la page des modules

en: Wallis and Futuna Islands
fr: Wallis et îles Futuna

en: Want even more fine tuned control over your website analytics?
fr: Vous souhaitez encore plus de précisions dans vos statistiques ?

en: Want to see page-specific stats?
fr: Vous voulez voir des statistiques spécifiques à la page ?

en: We encountered an error when fetching the report data.
fr: Nous avons rencontré une erreur lors de l’extraction des données du rapport.

en: Website Analytics is not Setup
fr: Analyses du site web non configurées

en: Website Profile
fr: Profil du site web

en: Website URL %s
fr: URL du site Web %s

en: Website profile
fr: Profil du site web

en: Welcome to
fr: Bienvenue sur

en: Welcome to ExactMetrics
fr: Bienvenue sur ExactMetrics

en: Welcome to ExactMetrics!
fr: Bienvenue sur ExactMetrics !

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Western Samoa
fr: Samoa-Occidental

en: Word Count
fr: Nombre de mots

en: Year in Review
fr: Bilan de l’année

en: Year: %s
fr: Année : %s

en: Yemen
fr: Yémen

en: Yes
fr: Oui

en: Yes, hide it!
fr: Oui, masquez-le !

en: Yesterday
fr: Hier

en: You appear to be offline.
fr: Vous semblez hors ligne.

en: You appear to be offline. Addon not activated.
fr: Vous semblez hors ligne. Module non activé.

en: You appear to be offline. Addon not deactivated.
fr: Vous semblez hors ligne. Module non désactivé.

en: You appear to be offline. Addon not installed.
fr: Vous semblez hors ligne. Module non installé.

en: You appear to be offline. Plugin not installed.
fr: Vous semblez hors ligne. Extension non installée.

en: You appear to be offline. Settings not saved.
fr: Vous semblez hors ligne. Réglages non enregistrés.

en: You appear to be offline. WPForms not installed.
fr: Vous semblez hors ligne. WPForms non installé.

en: You are not allowed to install plugins
fr: Vous n’êtes pas autorisé·e à installer des extensions

en: You are not allowed to install plugins.
fr: Vous n’avez pas le droit d’installer des extensions.

en: You are not licensed.
fr: Vous n’avez pas de licence.

en: You don't have permission to authenticate ExactMetrics.
fr: Vous n’avez pas la permission d’authentifier ExactMetrics.

en: You don't have permission to deauthenticate ExactMetrics.
fr: Vous n’avez pas la permission de désautoriser ExactMetrics.

en: You don't have permission to re-authenticate ExactMetrics.
fr: Vous n’avez pas la permission de réentrathéquer ExactMetrics.

en: Your 2020 Analytics Report
fr: Votre rapport statistique de 2020

en: Your Website
fr: Votre site web

en: Your browser version is not supported
fr: Votre version de navigateur n’est pas prise en charge

en: Your license key for ExactMetrics has been disabled. Please use a different key.
fr: Votre clé de licence pour ExactMetrics a été désactivée. Veuillez utiliser une clé différente.

en: Your settings have been automatically transferred.
fr: Vos réglages ont été automatiquement transférés.

en: Your site is connected to ExactMetrics!
fr: Votre site est connecté à ExactMetrics !

en: Your website is authenticated with ExactMetrics
fr: Votre site est authentifié avec ExactMetrics

en: Your website is receiving automatic updates
fr: Votre site web reçoit des mises à jour automatiques

en: Your website is receiving minor updates
fr: Votre site web reçoit des mises à jour mineures

en: Your website profile has been set at the network level of your WordPress Multisite.
fr: Votre profil de site Web a été défini au niveau réseau de votre WordPress Multisite.

en: Your website was visited by %s users in the last 30 days.
fr: Votre site web a été visité par %s utilisateurs au cours des 30 derniers jours.

en: Zambia
fr: Zambie

en: about
fr: à propos

en: activate
fr: activer

en: advice
fr: conseil

en: after
fr: après

en: all
fr: tous

en: amazing
fr: génial

en: an
fr: un

en: and
fr: et

en: approved
fr: approuvé

en: astonishing
fr: incroyable

en: at
fr: à

en: attractive
fr: attractif

en: authentic
fr: authentique

en: awesome
fr: génial

en: baby
fr: bébé

en: be
fr: être

en: beautiful
fr: beau

en: because you are not being tracked.
fr: parce que vous n’êtes pas suivi.

en: being
fr: être

en: best
fr: meilleur

en: better
fr: meilleur

en: big
fr: grand

en: boy
fr: garçon

en: but
fr: mais

en: by
fr: par

en: compare
fr: comparer

en: competitive
fr: compétitif

en: complete
fr: terminé

en: compromise
fr: compromis

en: conﬁdential
fr: confidentiel

en: delivered
fr: livré

en: destroy
fr: détruit

en: dirty
fr: sale

en: discount
fr: remise

en: dog
fr: chien

en: down
fr: bas

en: download
fr: télécharger

en: eCommerce
fr: E-Commerce

en: eCommerce Tracking
fr: Statistiques e-commerce :

en: eCommerce data is not being tracked
fr: les données e-commerce ne sont pas suivies

en: easily
fr: facilement

en: easy
fr: facile

en: eight
fr: huit

en: eleven
fr: onze

en: emotion
fr: émotion

en: energy
fr: énergie

en: enormous
fr: énorme

en: evil
fr: diable

en: excited
fr: excité

en: exciting
fr: excitant

en: exclusive
fr: exclusif

en: explode
fr: exploser

en: famous
fr: célèbre

en: fascinating
fr: fascinant

en: fift
fr: cinquième

en: five
fr: cinq

en: for
fr: pour

en: forbidden
fr: interdit

en: fortune
fr: chance

en: found
fr: trouvé

en: four
fr: quatre

en: free
fr: gratuit

en: from
fr: de

en: full
fr: plein

en: fundamentals
fr: fondamentaux

en: get
fr: obtenir

en: gift
fr: cadeau

en: gigantic
fr: géant

en: girl
fr: fille

en: good
fr: bien

en: great
fr: super

en: greatest
fr: plus grand

en: guaranteed
fr: garanti

en: guy
fr: gars

en: happy
fr: joyeux

en: hate
fr: haine

en: he
fr: il

en: heart
fr: cœur

en: helpful
fr: utile

en: here
fr: ici

en: hidden
fr: masqué

en: high
fr: élevé

en: high tech
fr: haute technologie

en: hope
fr: espoir

en: how to
fr: comment

en: howto
fr: comment

en: hundred
fr: centaine

en: hurry
fr: pressé

en: if
fr: si

en: illegal
fr: illégal

en: immediately
fr: immédiatement

en: improved
fr: amélioré

en: install
fr: installer

en: interesting
fr: intéressant

en: it's here
fr: c’est ici

en: jackpot
fr: gros lot

en: jail
fr: prison

en: just
fr: juste

en: killer
fr: tueur

en: know
fr: savoir

en: largest
fr: plus large

en: last chance
fr: dernière chance

en: last minute
fr: dernière minute

en: latest
fr: dernier

en: liberal
fr: libéral

en: lies
fr: mensonges

en: life
fr: vie

en: lifetime
fr: à vie

en: like
fr: comme

en: limited
fr: limité

en: line
fr: ligne

en: little
fr: petit

en: lonely
fr: seul

en: look
fr: voir

en: lost
fr: perdu

en: love
fr: amour

en: lowest
fr: le plus bas

en: luxurious
fr: luxueux

en: made
fr: fait

en: magic
fr: magique

en: make
fr: faire

en: makes
fr: fait

en: mammoth
fr: mammouth

en: man
fr: homme

en: massive
fr: massif

en: me
fr: moi

en: media
fr: média

en: mind
fr: esprit

en: mistakes
fr: erreurs

en: money
fr: argent

en: more
fr: plus

en: most
fr: plus

en: murder
fr: meurtre

en: my
fr: mon

en: need
fr: besoin

en: never
fr: jamais

en: never again
fr: jamais plus

en: new
fr: nouveau

en: nightmare
fr: cauchemar

en: nine
fr: neuf

en: no
fr: non

en: not
fr: non

en: noted
fr: noté

en: now
fr: maintenant

en: odd
fr: impair

en: of
fr: de

en: offer
fr: offre

en: official
fr: officiel

en: old
fr: vieux

en: on
fr: sur

en: on the
fr: sur le

en: one
fr: un

en: opportunities
fr: opportunités

en: out
fr: dehors

en: painful
fr: douloureux

en: panic
fr: panique

en: people
fr: personne

en: per year
fr: par an

en: played
fr: joué

en: poor
fr: pauvre

en: popular
fr: populaire

[ctx: post format archive title]
en: Asides
fr: Apartés

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
fr: Galeries

[ctx: post format archive title]
en: Links
fr: Liens

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
fr: Citations

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
fr: Statuts

[ctx: post format archive title]
en: Videos
fr: Vidéos

en: power
fr: puissance

en: practical
fr: pratique

en: privacy
fr: confidentialité

en: private
fr: privé

en: prize
fr: prix

en: professional
fr: professionnel

en: protected
fr: protégé

en: punish
fr: punis

en: quality
fr: qualité

en: quick
fr: rapide

en: quickly
fr: rapidement

en: really
fr: réellement

en: reasons
fr: raisons

en: reduced
fr: réduit

en: refugee
fr: réfugié

en: refundable
fr: remboursable

en: remarkable
fr: remarquable

en: research
fr: recherche

en: results
fr: résultats

en: revenge
fr: revanche

en: revisited
fr: revisité

en: revolutionary
fr: révolutionnaire

en: reward
fr: récompense

en: rich
fr: riche

en: right
fr: droite

en: risky
fr: risqué

en: sale
fr: solde

en: scream
fr: crier

en: security
fr: sécurité

en: see
fr: voir

en: seen
fr: vu

en: selected
fr: sélectionné

en: sensational
fr: sensationnel

en: seven
fr: sept

en: she
fr: elle

en: sick and tired
fr: malade et fatigué

en: simpliﬁed
fr: simplifié

en: skill
fr: compétence

en: something
fr: quelque chose

en: sould
fr: devrait

en: special
fr: spécial

en: special offer
fr: offre spéciale

en: spectacular
fr: spectaculaire

en: spirit
fr: esprit

en: spotlight
fr: projecteurs

en: strange
fr: étrange

en: strong
fr: fort

en: stupid
fr: stupide

en: successful
fr: réussi

en: suddenly
fr: soudainement

en: superior
fr: supérieur

en: surprising
fr: surprenant

en: taboo
fr: tabou

en: tank
fr: réservoir

en: technology
fr: technologie

en: terriﬁc
fr: terrible

en: terror
fr: terreur

en: tested
fr: testé

en: that
fr: ceci

en: the
fr: le

en: the best
fr: le meilleur

en: the truth about
fr: la vérité sur

en: they
fr: ils

en: thing
fr: chose

en: things
fr: choses

en: think
fr: penser

en: this
fr: ceci

en: thousand
fr: millier

en: three
fr: trois

en: time
fr: temps

en: tired
fr: fatigué

en: to
fr: à

en: to be
fr: être

en: toxic
fr: toxique

en: trap
fr: piège

en: treasure
fr: trésor

en: triumph
fr: triomphe

en: truth
fr: vérité

en: twelve
fr: douze

en: two
fr: deux

en: ultimate
fr: ultime

en: unauthorized
fr: non autorisé

en: under
fr: dessous

en: undo
fr: annuler

en: unexpected
fr: inattendu

en: unlimited
fr: illimité

en: unlock
fr: débloque

en: up
fr: au-dessus

en: useful
fr: utile

en: value
fr: valeur

en: vaporize
fr: vaporiser

en: victim
fr: victime

en: victory
fr: victoire

en: video
fr: vidéo

en: vs. Previous Day
fr: vs. Jour précédent

en: vulnerable
fr: vulnérable

en: want
fr: vouloir

en: warning
fr: avertissement

en: was
fr: était

en: watch
fr: Regarder

en: way
fr: chemin

en: ways
fr: chemins

en: weird
fr: bizarre

en: whip
fr: fouet

en: who
fr: qui

en: why
fr: pourquoi

en: with
fr: avec

en: wonderful
fr: magnifique

en: world
fr: monde

en: worry
fr: inquiet

en: wounded
fr: blessé

en: year
fr: année

en: years
fr: années

en: you
fr: vous

en: your
fr: ton

en: ﬁrst
fr: premier
